NOVINKY

arr3AromaterapiaPre voňavý a útulný domov - pestrá ponuka 100% silíc a krásnych aromalámp v rôznych tvaroch a... arr3Náramky z minerálovV našom e-shope teraz nájdete bohatý výber náramkov z prírodných liečivých minerálov.... arr3Prívesky jantár a orgonitV ponuke krásne jantárové a orgonitové prívesky. Francúzske rdiečka a rôzne iné tvary.... arr3Lapače snovDo ponuky nášho e-shopu boli pridané lapače snov s nádhernými motívmi.... arr3Bio potravinyDo ponuky nášho e-shopu sme pridali široký výber bio potravín, pochutín a korení, vhodných nielen k... arr3Aktualizácia hrnčekovAktualizovaná sekcia Čajový a kávový servis - krásne bylinkové hrnčeky a sety pre jedného.... arr3ArchanjeliPridali sme krásnych archanjelov - dovoz USA :-)...

NAJPREDÁVANEJŠÍ

ANKETA

Ako sa vám páčia tieto stránky?

Vela 51% Ide to 40% Nie príliš 4% Vôbec 4%

RAKYTNÍK rešetliakový

Rakytník rešetliakovitý je pichľavý, zeleno-strieborný ker a za jeho domov sa považuje mongolská step. Dnes rastie kdekoľvek. V Číne, Nepále, Indii, aj v Európe. Ide o veľmi nenáročnú rastlinu posiatu oranžovými bobuľami. Aby z neho niečo bolo, potrebuje len veľmi veľa svetla a trochu pôdy. Aké má rakytník účinky? Jeho plody majú vysoký obsah vitamínu C. Aj preň sa nazýva ako citrónovník severu. Údajne totiž všetky citrusové plody ako grapefruit, citrón či pomaranč schová do vrecka. Pretože obsahuje až desaťkrát viac vitamínu C! Už jedna jeho oranžová bobuľka pokryje potrebu tohto vitamínu na celý deň. Vitamín C, ako je už známe, zvyšuje imunitu, pomáha pri vyliečení z chrípky, ale tiež zvyšuje výkonnosť. Tieto bobuľky možno konzumovať ako ovocie. S obľubou užívajú rakytníkové tabletky ľudia, ktorých prekvapí napríklad jarná únava. Rakytník ďalej obsahuje vitamíny A, K, flavonoidy, karotenoidy, karotény, kyselinu listovú, provitamín D, triesloviny, minerálne soli a nenasýtené mastné kyseliny. Zdravý a mimoriadne účinný je aj olej z dužiny plodov. Ten zas pomáha pokožke, keď je podráždená či zapálená. Olej možno aj piť, je výborný antioxidant a kožu chráni aj pred slnkom. Účinný je aj v boji proti jazvám, ľahšie sa s ním hoja a ťažšie sa prehlbujú. Olej obsahuje vitamín E, vďaka ktorému pokožka pomalšie starne. Rakytníkový olej má čo povedať aj deťom. S obľubou sa v ostatnom čase mieša do detských kozmetických a liečivých prípravkov. Zdravé v prípade rakytníku sú aj semená s obsahom omega-3 mastných kyselín. Olej z nich sa vníma ako prevencia srdcovo-cievnych a obehových chorôb. Zaujímavosť o rakytníku V stredoveku sa rakytníkové konáriky používali ako ochrana pred démonmi a zlými čarami.

 

Rastlina budúcnosti
V roku 2005 vyhlásilo Fínsko rakytník za rastlinu roka. Pridali sa ďalšie krajiny a kríku dali titul Rastlina budúcnosti. A prečo vlastne? Z rakytníka sa totiž dá využiť úplne všetko – korene, drevo, kôra, listy, plody aj semená, obsahuje nevídanú kombináciu zdraviu prospešných látok.
Rakytník podporuje imunitný systém, poradí si s virózou či angínou, podporuje hojenie kože, či už bola spálená, postihnutá kožnou chorobou (napríklad atopickým ekzémom) alebo poškodená úrazom.

Kým Tibeťania, starí Číňania a Mongoli používali olej a sirup z rakytníka na liečenie zápalov pľúc, žalúdočných vredov, hojenie slizníc, na reguláciu krvného obehu alebo pri otrave, v dnešnej medicíne sa navyše ukazuje ako veľmi účinný pomocník nielen pri prevencii, ale aj liečbe rakoviny a podáva sa počas chemoterapie a rádioterapie.

Svoju silu už ukázal aj pri liečbe mužskej sterility, pri problémoch so žilami, pri arterioskleróze či pri rekonvalescencii po infarktoch. koktail užitočných látok obsiahnutých v oleji zo semien rakytníka dokáže zlikvidovať aj zlatého stafylokoka, hemolytického streptokoka a týfus.

R ako Rekordér
„Rakytník patrí medzi rastliny s najväčšou výživovou hodnotou na svete. Chemické analýzy potvrdili jedinečné zloženie jeho plodov – sú najlepším doteraz známym samostatným zdrojom prirodzeného zoskupenia viac ako 190 látok. Obsahujú zriedkavo sa vyskytujúcu mastnú kyselinu omega-7, desať rôznych vitamínov, 18 aminokyselín, 24 minerálov a stopových prvkov. Majú obdivuhodný obsah esenciálnych mastných kyselín (omega 3, 6 a 9) a fytosterolov. Sú neprekonateľným prírodným zdrojom vitamínov C, E, A a všetkých vitamínov skupiny B," vysvetľuje fytologička Akviléna Račková.

Upozorňuje však na jednu dôležitú vec. „Ukazuje sa, že počas tepelného spracovania plodov a častí rakytníka sa väčšina užitočných látok jednoducho „vyparí“ a účinok už nie je taký, aký by mohol byť. Preto je rozumné pri výbere produktov z rakytníka dávať prednosť takým, ktoré využívajú ako pracovný postup sušenie plodov pri nízkych teplotách alebo lisovanie za studena,“ vysvetľuje Račková.

Ako rakytník pomáha?
Odpovedá Zdeněk Sváta zo spoločnosti Terezia Company, ktorá sa spracovaním rakytníka zaoberá už 20 rokov.

Zvonka
• Hojí kožu, zlepšuje jej elasticitu a celkový stav
• Posilňuje vlasy a nechty
• Chráni kožu pred voľnými radikálmi aj UV žiarením
• Poskytuje vyváženú výživu
• Má antioxidačné účinky
• Upokojuje podráždenú pleť
• Regeneruje a hydratuje pokožku
• Spomaľuje proces starnutia pleti

Zvnútra
• Posilňuje imunitu
• Je vysoko efektívny pri virózach, angíne, zahlienení, ochoreniach horných dýchacích ciest
• Obnovuje sliznice a epitel, pomáha pri tvorbe enzýmov, vďaka čomu sa osvedčil pri liečbe porúch trávenia, žalúdočných vredov, pri ochoreniach pečene a dvanástorníka. Používa sa nielen ako prevencia, ale aj podpora pri liečbe rakoviny hrubého čreva, rakoviny krčka maternice, rakoviny kože
• Posilňuje činnosť srdca a pevnosť ciev
• Dlhodobo zvyšuje výkonnosť
• Zlepšuje pamäť a koncentráciu, pomáha pri učení alebo dlhom šoférovaní
• Pomáha pri strese, veľkom psychickom aj fyzickom vypätí

NTQ4NWIz